Søk etter stikkord eller emner i magmageopark.no
Add your offcanvas content in here

Kystpilegrimsleia

Kystpilegrimsleia er ei historisk ferdselsåre som starter i Egersund og ender ved Nidarosdomen i Trondheim.

Kystpilegrimsleia er ei historisk ferdselsåre både til havs og til lands. Dette var den mest brukte pilegrimsruta i middelalderen. Den skiller seg fra innlandsstedene ved at du må kombinere ulike ferdselsformer.

Strekninga byr på fantastiske naturopplevinger i ville og vakre kystområder med enorme historiske og kulturelle verdier. Det blir ei reise som berører, uansett om den er på en dag eller på flere uker.

Dei fleste kombinerer reisa langs Kystpilegrimsleia med båt, buss og vandring. Ja, til og med sykkel og kajakk kan brukas på endel av strekningene. I april 2024 startet Kronprinsesse Mette Marit å gå Kystpilegrimsleia fra Egersund

Kystpilegrimsleia er tilgjengelig og åpen heile året.

Bildegalleri

Her er Kystpilegrimsleia

Andre opplevelser i Magma Geopark

Se flere opplevelser i Magma Geopark