Search for keywords or topics in magmageopark.no

Welcome home, Restoration

Organiser: Eigersund Bø brygga

Saturday, July 11, 2026
At: 15:00

</ul</ul

Location:
Eigersund Bø pier, Eigersund


Lørdag 11. juli får Egersund besøk av en skute med helt spesielle røtter.
Den originale Restauration ble nemlig bygget i Egersund og fartøyet er en del av byens maritime historie.

Replikaskuta er et symbol på den norske utvandrerhistorien fra Norge til USA.
I 1825 seilte den originale «Restauration» ut fra Stavanger med 52 nordmenn om bord. Det regnes som starten på masseutvandringen til USA.

Da fartøyet la ut på den historiske seilasen mot New York i fjord sommer, ble den fulgt ut fra Stavanger av Kongeskipet Norge – for å markere at det var 200 år siden utvandringen til USA begynte fra Norge.

Nå vender skuta tilbake til røttene sine. Til havna der historien begynte.

Dette er mer enn et skipsanløp – det er en hjemkomst. En anledning til å samles på brygga, kjenne historiens sus og ønske Restauration velkommen tilbake til Egersund.


See the organiser's website

What's happening in Eigersund

The activity calendar is an open overview of events taking place throughout Magma Geopark. If you are an organiser, you can register your event at the link below. 

Go to the registration form